Płać kartą w urzędzie

karta bank 01

Kampania informacyjna

Szybki kontakt

Gmina Milejczyce
ul. Szkolna 5
17-332 Milejczyce
tel. 85 657-90-70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrowy urząd - Wrota Podlasia

Kampania informacyjna

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przydatne odnośniki

Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Dziennik Urzędowy
Województwa Podlaskiego
Program Rodzina 500 plus
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Wrota Podlasia

Liczba gości

Odwiedza nas 286 gości oraz 0 użytkowników.

Zabytki

Milejczyce

Kościół parafialny p. w. Św. Stanisława wybudowany w 1740-1744 Kościół parafialny św. Stanisława z II poł. XVII w. – orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Zamknięty przez zaborcę rosyjskiego w 1865 r. i zamieniony na cerkiew, zwrócony katolikom w 1919 r. Przy kościele znajduje się dzwonnica drewniana z 1740 r.

 

Cerkiew parafialna p. w. Św Barbary zbudowana 1899-1900 r.Parafialna cerkiew św. Barbary z 1900 r. Drewniana, orientowana. Ikonostas z ok. 1900 r. z dwiema barokowymi ikonami.

 

Cerkiew cmentarna św. Mikołaja z ok. 1890 roku - drewniana, orientowana Synagoga z 1927 r. (po II wojnie światowej kino, biblioteka i ośrodek kultury, obecnie zamknięte) w miejscu poprzedniej drewnianej z 1857 r. Murowana z cegły, na planie prostokąta, nietynkowana. Na elewacji południowej Gwiazda Dawida i data budowy.

 

Synagoga żydowska wybydowana w 1927 r.Do dziś istnieje w Milejczycach kirkut, położony ok. 300m od cmentarza katolicko-prawosławnego. Na terenie nekropolii o powierzchni około 0,5 ha zachował się fragment macewy i kilkanaście betonowych nagrobków. Cmentarz jest częściowo ogrodzony. Przy bramie znajduje się tablica z nazwiskami milejczyckich Żydów wywiezionych przez hitlerowców.

 

Sobiatyno

Cerkiew cmentarna pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1675 r. w SobiatynieWieś istniejąca od XV wieku. Pierwsza wzmianka w 1566 w rewizji królewszczyzn podlaskich jako folwark włości milejczyckiej starostwa brzeskiego. Na terenie wsi znajduje się cerkiew pod wezwaniem św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Prawdopodobnie z około 1672 roku, rozbudowana w końcu XVIII wieku. W roku 1969 została odremontowana.

 

Rogacze

Drewniana Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rogaczach - druga połowa XIX w.Osada o ówczesnej nazwie Rohacze została założona w XV wieku. W 1784 roku Rogacze były własnością Anny Matusewiczowej – kasztelanowej brzeskiej i jej synów Wincentego i Tadeusza. Obecnie w miejscowości znajduje się drewniana zorientowana cerkiew pod wezwaniem Narodzenia NMP. Wśród mieszkańców parafii zachowało się opowiadanie o powstaniu cerkwi mówiące o tym, że na wzgórzu przy drodze do wsi Mikulicze rosnącej na polu gruszy pewien religijny i bogobojny mężczyzna znalazł ikonę św. Antoniego. Potem na tym miejscu zbudował cerkiew św. Antoniego Peczerskiego. Prestoł został urządzony na pniu ściętej gruszy, zaś ikona stała się przedmiotem szczególnej czci. Pod wpływem głębokiej wiary i modlitwy przed ikoną, pielgrzymi otrzymywali uzdrowienia. Na strychu spalonej cerkwi znajdowały się podobno kule pozostawione przez uzdrowionych pielgrzymów. Ikona niestety nie dotrwała do dzisiejszych czasów bo przepadła gdzieś w czasie „bieżenstwa”. Jej miejsce zajmuje obecnie kopia wykonana przez mnicha z żurobickiego monasteru. W cerkwi znajduje się piękny krzyż ozdobiony dwugłowym orłem ofiarowanym przez samego cara jako wotum za ocalenie jego rodziny z katastrofy kolejowej, która podobno kiedyś niedaleko się wydarzyła.

plbyua logo

Rysunek1.ppng

przez internet baner
wrotapodlasiazzielonym

Wniosek o dowód

dowod 01