Płać kartą w urzędzie

karta bank 01

Kampania informacyjna

Szybki kontakt

Gmina Milejczyce
ul. Szkolna 5
17-332 Milejczyce
tel. 85 657-90-70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrowy urząd - Wrota Podlasia

Kampania informacyjna

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przydatne odnośniki

Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Dziennik Urzędowy
Województwa Podlaskiego
Program Rodzina 500 plus
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Wrota Podlasia

Liczba gości

Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.

Aktualności

V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

    Pod hasłem „WSPIERAMY JAKOŚĆ ŻYCIA CHORYCH PO LECZENIU NOWOTWORÓW GŁOWY I SZYI” w dniach 18 - 22 września 2017 r. odbędzie się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

 

    Tegoroczna edycja kampanii skupi się w naszym kraju na profilaktyce tych nowotworów, wczesnego ich wykrywania oraz leczeniu nowotworów tej okolicy, ale również na podkreśleniu konieczności starań o jak najlepszą jakość życia chorych na nowotwory okolicy głowy i szyi po leczeniu przeciwnowotworowym.     Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi.     Pod względem częstości występowania zajmują 6 miejsce w Polsce. Jeżeli nowotwór z tego obszaru zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90%    Czynnika mi ryzyka rozwoju nowotworów okolicy głowy i szyi są: alkohol, papierosy, przewlekłe drażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. przez źle dopasowane protezy, ułamane korony zębów, przewlekła stany zapalne). W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędzie się w mediach i w szkołach średnich akcja edukacyjno-informacyjna z udziałem przedstawicieli środowisk medycznych.   

   

    19.09.2017r. – konferencja prasowa w Sali Posiedzeń Senatu (II piętro) w Pałacu Branickich w Białymstoku, o godz. 11.00. Udział w niej wezmą m.in.:             Dr hab. Ewa Sierko – specjalista  onkolog radioterapeuta – BCO, UMB             Prof. Marek Rogowski – Kierownik Kliniki Otolaryngologii USK Dr n. med. Dorota Dziemiańczyk-Pakieła – specjalista chirurg szczękowo-twarzowy - USK Dr n. med. Joanna Filipowska – kierownik Zakładu Rehabilitacji BCO Mgr Małgorzata Frąś – kierownik Pracownik Psychologii BCO

   

    22.09.2017r. o godz. 10.00 w sali seminaryjnej Kliniki Otolaryngologii (IV piętro) Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – odbędzie się szkolenie dla osób po usunięciu krtani dotyczące nowoczesnych zasad pielęgnacji okolicy tracheostomu, zapobiegania powikłaniom leczenia onkologicznego oraz możliwości samooceny mającej na celu wczesne wykrycie potencjalnej wznowy choroby nowotworowej pod hasłem „WSPIERAMY JAKOŚĆ ŻYCIA CHORYCH PO USUNIĘCIU KRTANI” – wstęp wolny.

  

  Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów.


 Więcej informacji na temat Stowarzyszenia dostępnych jest na stronie: www.phnos.org.pl

 

 

nowotwor glowy 01

plbyua logo

Rysunek1.ppng

przez internet baner
wrotapodlasiazzielonym

Wniosek o dowód

dowod 01