Płać kartą w urzędzie

karta bank 01

Kampania informacyjna

Szybki kontakt

Gmina Milejczyce
ul. Szkolna 5
17-332 Milejczyce
tel. 85 657-90-70

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cyfrowy urząd - Wrota Podlasia

Kampania informacyjna

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Przydatne odnośniki

Dziennik Ustaw
Monitor Polski
Dziennik Urzędowy
Województwa Podlaskiego
Program Rodzina 500 plus
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Wrota Podlasia

Liczba gości

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.

Aktualności

Uroczystości na cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej

     23 lutego, w obecności wielu przyjezdnych gości, w tym przedstawicieli Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce, wyświęcony został odnowiony cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Milejczycach.

       Z przyjezdnych gości w uroczystości udział wzięli:

- Andriej Ordasz (Minister Ambasady Federacji Rosyjskiej w RP),
- Andriej Kononov (Dyrektor Generalny Fundacji „Sobór Morski Św. Mikołaja w Kronsztadcie”),
- Anatolij Sereda (przedstawiciel Komitetu ds. Wspólnoty Niepodległych Państw oraz łączności z rodakami za granicą Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej),
- pułkownik Aleksiej Iwlew (starszy asystent attache wojskowego przy Ambasadzie Rosji w Polsce),
- Aleksiej Fomiczew (I Sekretarz, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Rosji ds. Wojskowo - Memoriałowych w Polsce),
- Emil Shykhaliev (Attache ds. Kultury Ambasady Rosji w Polsce),
- Nikita Markielow (Szef Protokołu Ambasady Rosji w Polsce),
- Vladimir Demin (przedstawiciel Fundacji),
- Nikolaj Komarov (przedstawiciel Fundacji),
- Jurij Szugajew (przedstawiciel Transnieftu),
- Alla Fedorova (Konsul Generalny Republiki Białorusi w Białymstoku),
- Wiktor Sawczuk (Konsul Republiki Białorusi w Białymstoku),
- Biskup Jerzy (Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego),
 - kapelan Ks. kpt. Łukasz Godun.

cmentarz wysw 18

     Poza tym w uroczystości uczestniczyli: duchowni, przedstawiciele Wojewody Podlaskiego Wiesław Żyliński (Dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego), kombatanci, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach, wójtowie z ościennych gmin, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego, radny Powiatu Siemiatyckiego Mariusz Cieślik, szefowie lokalnych stowarzyszeń, organizacji, jednostek organizacyjnych, strażacy z gminy Milejczyce, prywatnych przedsiębiorstw, w tym wykonawców remontu cmentarza.
    Z gminy Milejczyce na uroczystości obecni byli: kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych, młodzież z Zespołu Szkół, harcerze, radni, sołtysi, mieszkańcy.

cmentarz wysw 31

       Najważniejsze fragmenty przemówienia Wójta Gminy Milejczyce Jerzego Iwanowca:

     "Zebraliśmy się tutaj, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się za Żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy niosąc wolność Polsce, Europie i światu, zapłacili najwyższą cenę – oddali swoje życie. Ci młodzi ludzie, mając po kilkanaście lat musieli zostawić swoje rodziny, plany na przyszłość odłożyć na później i chwycić za broń, aby odeprzeć napaść nieprzyjaciela. Idąc na wojnę nie zakładali, że zginą. Każdy z nich chciał po zakończeniu wojny wrócić do swojej rodziny i cieszyć się życiem. Niestety przyszło im tutaj zginąć i spocząć na wieki, dlatego naszym obowiązkiem jest robić wszystko, aby to miejsce, na którym się dzisiaj znajdujemy, nigdy nie odeszło w zapomnienie (...) W czasie wojny była tu spora bitwa. Niemcy szli od Milejczyc, a na tym wzgórzu, gdzie teraz są mogiły, stali czerwonoarmiejcy. Tutaj też chyba wszyscy polegli. Później zdecydowano, że w to miejsce zwożone będą szczątki innych żołnierzy z okolicy. Mieszkańcy Milejczyc w czynie społecznym zwozili ciała żołnierzy. Dokumenty, mundury były już bardzo zniszczone. Na cmentarzu spoczywa ok 1 600 żołnierzy ze 105. korpusu 65. armii 2. Frontu Białoruskiego, w tym znanych jest 144. Pochowani zostali w 58 mogiłach zbioro­wych (...) Pod koniec lat 70-tych XX wieku wzniesiono tu rzeźbę, której autorem jest Jerzy Grygorczyk, artysta rzeźbiarz z Białegostoku. Dłonie symbolizują zakończenie wojny i gwałtowną niesprawiedliwą śmierć młodych ludzi".

cmentarz wysw 36

       Fragment przemówienia Ministra Ambasady Federacji Rosyjskiej Andrej Ordasza:

     "Władze Milejczyc oraz rosyjska fundacja Kronsztadzki Sobór Morski pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy dokonali wielkiego i ważnego dzieła. Nie tylko odbudowali cmentarz żołnierzy radzieckich, ale też pokazali nam wszystkim — Rosjanom i Polakom — drogę do wzajemnego zrozumienia, wzajemnego szacunku i przezwyciężania wzajemnych krzywd i podejrzeń. I niechaj to będzie krok na drodze odbudowy normalnych dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami — krok na pewno nie pierwszy i być może niezbyt duży, tym nie mniej znaczący i we właściwym kierunku".

cmentarz wysw 40 

     Odbudowa cmentarza w Milejczycach kosztowała 304 tys. zł, z czego 130 tys. zł zostały zebrane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a 170 tys. przez Międzynarodową Fundację „Kronsztadzki Sobór Morski pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy".

     Prace trwały jesienią 2016 roku. Cmentarz zyskał nowe nagrobki, chodniki, zieleń, powstał duży parking, nowa alejka, na pomniku jest nowa tablica, zamontowane zostało oświetlenie.

     Cmentarzem będą opiekowali się mieszkańcy gminy Milejczyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plbyua logo

Rysunek1.ppng

przez internet baner
wrotapodlasiazzielonym

Wniosek o dowód

dowod 01